fbpx

סיכום שנת 2012 בשוק המשרדים- שוק המשרדים לאן?

שוק המשרדים המניבים, התאפיין בשנת 2012, במספר מגמות המלמדות גם על הלך הרוח הכללי בשוק הנדל"ן בישראל. בתחילת שנת 2012 ריחפה עדיין עננת המחאה החברתית מבית, במקביל להאטה הכלכלית בעולם ולמשבר באירופה, וזאת לצד האירועים התכופים הנוחתים על מדינתנו הקטנה – האיום מאירן, המבצע בעזה והבחירות שבפתח.

בשוק המשרדים ראינו, בשנה האחרונה, מספר מגמות כשבולטת שבהן, שהחלה כבר במהלך שנת 2011, היא של בעלי עסקים אשר החליטו להפסיק "לזרוק" את כספם על דמי שכירות ורכשו משרדים לשימוש עצמי ומקור הכנסה פאסיבי עתידי. ישנה התעניינות במבנים שעתידים לעבור תחזוק במסגרת התוכנית תמ"א 38 על מנת להגדיל את הרווחים שלהם, כאשר שטח המבנה יגדל משמעותית בזכות הפרויקט (הקמת ממ"ד שיכול לשמש כמחסן מעבר לשטח הקיים של המבנה). בעלי עסקים רכשו משרדים במגדלים המתעתדים להתאכלס בשנים הקרובות: מגדל בסר 3 ו-`וי-טאוור` של אשטרום (במהלך 2013), מגדל אלקטרה הרכבת בת"א ומגדל בר כוכבא בבני ברק (2014), ומגדלי הארבעה של חג`ג, פרויקט CU ברמת החייל ומגדל איילון סיטי במתחם לה גרדיה בת"א של קבוצת סופרין (2015). כאשר בנוסף, צפויים, משנת 2016 ואילך, להתאכלס גם המגדלים של בסר 4 בבני ברק, מתחם הארגז, מגדל רסיטל בת"א, ומגדל השחר בפאתי הבורסה.

מגמה נוספת שאפיינה את שנת 2012 היא של המשקיעים הפרטיים שמחפשים אפיקי השקעה בנדל"ן, בסביבת ריבית נמוכה, ועל רקע החולשה בשוק ההון. משקיעים אלו פנו לשוק הנדל"ן המניב – העסקי, כחלופה לשוק המגורים, הנותן תשואות נמוכות.

שנת 2012 התאפיינה בהיצע נמוך עד-כדי חוסר של משרדים במגדלי היוקרה. לב תל אביב ומתחם הבורסה ברמת גן נמצאים בתפוסה מלאה, דבר שהביא ליציבות ואף לעלייה במחירי השכירות. – כמחירים של 100-120 ש"ח למ"ר בתל אביב וכ- 80-100 ש"ח למ"ר במתחם הבורסה של ר"ג, הינם עובדה קיימת. מחירים אלה אינם כוללים את עלות דמי הניהול שאותן גובה חברת ניהול ואחזקה המתפעלת את הבנין.

המחסור במשרדים בלב תל-אביב ובמתחם הבורסה גרם לחברות ובעלי עסקים לחפש אלטרנטיביות. מגמה שהחלה בסוף שנת 2012 ותימשך, להערכתנו, גם בשנת 2013, היא יציאה מלב תל אביב ומתחם הבורסה בר"ג, המלאים עד אפס מקום, והגירה לכיוון מרכזי העסקים להם מלאי משרדים יוקרתיים וזמינים לאכלוס.

בשנת 2013 צפויים להתווסף לשוק כ- 200,000 מ"ר משרדים . מתוכם 120,000 מ"ר במתחם ב.ס.ר שבגבול ר"ג בני ברק ( בסר 3, ויטאוור של אשטרום, קונקורד של אפריקה ישראל ומגדל צ`מפיון של חב` אלייד). מגדל נוסף הוא מגדל פלטינום של חב` אמות בפ"ת והאחרון הוא מגדל עתידים בקריית עתידים. פרויקט מעניין נוסף הוא של חלוץ הנדל"ן המניב דויד עזריאלי אשר בונה את פרויקט עזריאלי חולון.

אנו צופים שבטווח הקרוב תגיע ירידת מחירים קלה, בשל התחרות המסתמנת בין מגדלים ובתוך מגדלים בין בעלי נכסים, דבר שיהווה הזדמנות לשוכרים משפרי דיור ומשפרי תנאים, לעבור למגדלים חדשים אשר יוצעו במחירי חדירה אטרקטיביים.

שנת 2013 עומדת להיות שנה מסקרנת,  בה ניווכח האם המשקיעים החדשים אכן מממשים את הפוטנציאל אותו ציפו לקבל משוק הנדל"ן העסקי. ונמשיך לראות בעלי עסקים שמאסו בתשלומי השכירות ורוכשים נכס לשימוש עצמי.

כמו כן נצפה בתחרות הקשה בין חברות הנדל"ן המניב (אלייד ,אמות, אפריקה ישראל ועתידים) על ליבו של השוכר הפוטנציאלי.

בשנת 2013 נלמד גם האם תל אביב אכן מאבדת את הבכורה לטובת מתחמי המגדלים החדשים אשר צמחו בקרבתה, והאם שחקני (וחברות) הנדל"ן המניב שהוזכרו בכתבה זו אכן הימרו על במקום הנכון.

הכותב הוא מנכ"ל משותף בחברת אינפיניטי יועצי נדל"ן עסקי