fbpx

השפעות הקורונה – קריסת תתי התשתיות בעסקים!

ככל שנגיף ה-COVID19  ממשיך להכות גלים המחייבים את העסקים בישראל לתקופות סגירה ארוכות, כך עולה ומתגבשת תמונת מצב קודרת, המעידה על הנזקים הכלכליים האדירים המסתתרים מאחורי דלתותיהם והשפעות הירידה הרדיקלית בזמני הנוכחות במשרדים .

"בפניה לחברת הביטוח מתחוור להם כי ביטוח… אינו מכסה את הנזקים הנובעים מתתי מערכות ומתקנים שהתקין שוכר הנכס"

קפיצת הנתונים החריגה שהתקבלה במסגרת פעילות 'חטיבת ניהול הנכסים' שלנו, החלה להתגבש לכדי מגמה בששת החודשים האחרונים, מאז נעצרה לראשונה פעילות המשק, במסגרתה, אנו עדים לשחיקה מוגברת וקריסה של תתי התשתיות במשרדים.

העדר הנוכחות במקומות העבודה, גורר מטבע הדברים גם ירידה ברמת תחזוקת משרדי העסק, עד הפסקתן לחלוטין ותשתיות הנמצאות בכל משרד לשימוש שוטף ביום יום, הופכות לפצצה מתקתקת של ממש, העלולה לגרור את בעליהן לתביעות משפטיות כבדות, שמולן יאלצו להתמודד ללא גיבוי ביטוחי.

תתי התשתיות בעסקים כדוגמת מערכות טיהור מי שתיה, ארונות תקשורת, מתקנים אלקטרוניים וחשמליים ועוד, דורשים תחזוקה שוטפת, בהעדר שימוש שוטף, קיים בלאי מואץ של מערכות אלו, הגורר במקרים הקלים 'דליפה' ובמקרים המורכבים יותר – קריסה מוחלטת

מקרה לדוגמא באחד מבנייני המשרדים אותם אנו מנהלים: לחץ המים בצינורות מתקן טיהור מי שתיה גרם לאחרונה לפיצוץ ודליפת המים שחלחלו לתוך קיר הצמוד אליו, לאחר כ-10 שעות, נוצרה בריכת מים בבטון שהתפרסה על פני 3 קומות מתחתיו. הנזק הכספי שנגרם נאמד במאות אלפי שקלים..

במקרה נוסף, קצר חשמלי בארון הפיקוד של אחד המשרדים, גרם לשריפת משרד חדש הסמוך למקור הנזק, שהכיל ריהוט יוקרתי בהזמנה אישית, תקרית שגררה נזק כספי בהיקף של מאות אלפי שקלים.   

במספר לא מבוטל של מקרים, אנו עדים לכך שהנזק הנגרם מקריסתם של תתי המערכות אינו פוגע דווקא בנכס בו הותקנו, אלא בנכסים הצמודים, אם לצידי הנכס ואם בקומות שמתחתיו.

עד כה, הכל נשמע כבשגרה, יש נזק? חברת הביטוח מגבה!

אך לא כך הם פני הדברים בפועל!

רבים ממנהלי ובעלי החברות סבורים, כי ביטוח המבנה מכסה אירועים בדיוק מסוג זה, אך בפניה לחברות הביטוח מתברר להם לראשונה, כי ביטוח המבנה מכסה את המבנה עצמו ואת מערכות המבנה האינטגרליות, אך אינו מכסה את הנזקים הנובעים מתתי מערכות ומתקנים שהתקין שוכר הנכס. במקרים הללו שוכר הנכס אחראי ויאלץ לשאת באופן עצמאי את תיקון מלוא הנזק הנובע מכשל במערכות אותן התקין.

מפתח למנהלי הנכס- החוק מתיר לחברת הניהול להיכנס ולמנוע נזקים בכניסה.    

הרחבת ביטוח למתקנים עצמיים – הרחבת ביטוח

שוכר מחויב לבצע ביטוח מבנה + צד ג'

ברכישת משרד – לא תמיד משלמים את זה

אז איך נמנעים מנזקים בעת שהמשרדים נסגרים והעובדים עוברים לעבוד מהבית ?  נערכים!

  1. חובה לעשות ביטוח מבנה ותכולה למשרד ולא להתבסס על ביטוח המבנה של חברת האחזקות.
  2. יש לוודא כי ביטוח המבנה כולל גם את סעיפי הרחבת הכיסוי גם למתקנים עצמיים.
  3. יש לנתק מתשתית החשמל ו/או תשתית המים, את כל המכשירים הדיגיטליים, החשמליים והמכנים במשרד בדגש על מכונות טיהור מי שתיה, מכונות לשטיפת כלים, מכונות קפה, מקררים, מכונות צילום, מחשבים ומערכות תצוגה במשרדי הישיבות.
  4. יש לנתק מתשתית המים את כל המתקנים ומכשירי המזון, האינסטלציה והסניטריה כגון: ברזי ניל בכניסה למכלי ההדחה בכל תאי השירותים, חדרי שירות ותפעול, שיברים ראשיים של ברזי שטיפת ידיים, כיור המטבחון, מתקני קירור מים (קולרים).
  5. יש לסגור ולנתק תשתיות ראשיות של המבנה: ברז מים ראשי, מפסק חשמל ראשי
  6. יש להשאיר מפתח רזרבי לחברת ניהול המבנה, עפ"י חוק זוהי זכותו של בעל הנכס למפתח, אך יותר מכך, זוהי הדרך של בעל הנכס, למנוע נזקים שיגרמו במקרה של צורך בפריצת חירום למשרד.
  7. יש למנות עובד תחזוקה שיבצע אחת ליומיים, סיור ביקורת יזום, כדי לוודא כי לא נגרם נזק כלשהו או הופעת סימנים מקדימים המעידים על כשל קרוב.

בחטיבת ניהול הנכסים שלנו, צבורים נתונים נוספים שיסייעו בידכם להיערך כראוי למצב הלא שגרתי מולו כולנו נדרשים להתמודד בימים אלו.

נשמח להעמיד מידע מפורט זה לשימושכם ולעדכנו בכל מגמה נוספת העולה, על מנת שתוכלו ליזום ולמנוע נזק כלכלי נוסף לזה שהסגר כופה על כולנו.

בכבוד רב

כפיר ששון מנכ"ל משותף "אינפיניטי יועצי נדל"ן עסקי"

דילוג לתוכן